Slovenský Reportér
Katalóg firiem
:
Videní:
Aktuálne témyAplikáciaapp_post_bannerKrimi

Ústava SR

5 Minút čítania

Ústavnosť Ůstavy SR

Ústava Slovenskej republiky (ÚSR) by mala byť nositeľom spravodlivosti a rovnosti v štáte. Je to najvyšší zákon, v ktorom sú zakotvené dohovory o ľudských právach, ku ktorým sa Slovenská repoublika zaviazala.

Kľúčom k ochrane základných práv a slobôd je interpretačné pravidlo formulované Ústavným súdom: Ústava podobne ako Dohovor, nechráni práva, ktoré sú iluzórne, ale chráni práva vykonateľné, realizovateľné a efektívne. (PL. ÚS 19/2009, nález z 26.01.2011) a tak by to malo aj byť…

Podľa čl. 152 ods. 4 Ústavý SR.   ,,Výklad a uplatňovanie ústavných zákonov, zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov musí byť v súlade s touto ústavou,,

Tým viac v súlade s Ústavou musia byť interné normatívne akty vydávané orgánmi verejnej moci. Laicky povedané – všetky štátne orgány sa musia tým riadiť a dodržiavať ústavu SR. Mali by …

Ústavný súd a rozhodnutia Ústavného súdu SR  (ÚS SR) a ústavnosť je v posledných dňoch veľmi sledovaná. Veľa rohodnutí nie len ÚS SR, ale aj iných súdov sú v rovnakých veciach úplne odlišné a pritom zákonné.

Aj keď čl 12 ods. 1 Ústavý SR výslovne hovorí:

,,Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.,,

Keď si laik prečíta Ústavu SR, tak sa pozitívne naladí, koľko garancií a istôt mu Ústava SR zaručuje, ale často je to iba ilúzia a človek si to uvedomí, až keď sa ho to priamo dotkne a ovplivní to jeho život a život jeho rodiny.

čl. 11 Ústavy SR hovorý

,,Medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, ktoré Slovenská republika ratifikovala a boli vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred jej zákonmi, ak zabezpečujú väčší rozsah základných práv a slobôd.,,

Sú porušované pernamentne ľudské práva a dohovory zo strany orgánov aj v tresných konaniach a súdov, na to upozorňuje dlhšie obdobie aj momentálna koalícia, vláda a potvrdí Vám to každý, kto mal dočinenia s nejakým konaním.

čl. 2 ods. 2 ÚSR ,, Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.,,

Bohužiaľ orgány činné v trestnom konaní (OČTK) často na to zabúdaju a samy účelovo konajú cez hranicu zákona, aby dosiahli čo chcú, alebo čo je v zaujme niekoho iného.

čl. 12 ods. 4

,,Nikomu nesmie byť spôsobená ujma na právach preto, že uplatňuje svoje základné práva a slobody,,

Nie len mne sa stalo… Keď si ,,dovolíte,, uplatniť si svoje práva, OČTK tlačia na Vás ešte viac ,aby ste boli ticho.

Jednému spoluobvinenému dokonca za každú jeho sťažnosť, ktorú poslal počas pobytu vo väzbe, dal súd v rámci trestu jeden mesiac navyše. Sudca mu to bez problémov povedal a prokurátor sa smial. 

čl. 17 ods. 2 ÚSR

,,Nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.,,

Koľko chlapcov, je vo väzbe len za to, že si na nich niekto niečo vymyslel, celé konania sú postavené len  na tvrdení proti tvrdeniu. OČTK neberie do úvahy dôkazy obvineného. Nechajú ho často bezdôvodne a nezákonne vo väzbe napr. 4 mesiace, aby ho zlomili a potom mu ponúknu akože “nižší trest’’‘, aby si zakryli svoje nezákonne väznenie alebo skrátka len preto, lebo môžu.

Veľa obviených, aby sa čím skôr dostali z väzby to radšej podpíšu, aj keď sú nevinní.

čl. 46 ods 1. ÚSR

,,Každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne Slovenskej republiky.,,

Malo by to tak byť a súd by sa mal tým riadiť, ale často je to len ilúzia.

č. 47 ods. 3 ÚSR.  ,,Všetci účastníci sú si v konaní podľa odseku 2 rovní.,,

Často je porušovaná rovnosť zbraní u nás a právo na spravodlivý proces.

čl 50 ods. 2 ÚSR 

,,Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu.,,

Tento článok ani nemusím rozpisovať, nikde vo svete nie je jednoduchšie dostať neviného človeka do väzby ako na Slovensku a obviniť ho a často aj odsúdiť len na základe jednostranného, nepodloženého tvrdenia, bez dôkazov.

čl. 149 ÚSR. ,,Prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu.,,

Veľa prokurátorov na to zabúda a zneužívaju svoju moc. Zabudáju, že s mocou je aj zodpovednosť. 

Moji známy ich volajú ,,predátori’‘ , bohužiaľ, nie sú daľeko od pravdy. 

Ústavný súd SR koná , len ak máte advokáta, inak sa človek nedovolá pravdy a svojho Ústavou garantovaného práva. Je ťažké, aby Vám bol advokát pridelený.

Každé podanie, alebo sťažnosť na Ústavný súd musíte poslať prostredníctvom advokáta a musí mať predpísanú formu. Často Ústavný súd odmietne, alebo odsúva Vaše podanie, len preto, že nie je formálne správne. Nevadí, že boli porušené Vaše práva.

Právo by malo byť jednoduchšie a dostupnejšie pre každého občana. 

Veď aj o tom sú ľudské práva na Slovensku. 

Každý sa môže podľa Ústavného práva domáhať svojich práv, ale reálne máte šancu, len ak máte svojho advokáta.

Aj samotné rozhodovanie Ústavného súdu je neštandardné. Tie isté prípady sú často rozhodnuté tým istým Ústavným súdom , ale rozdielnym senátom inak a sú ževraj obe zákonne. 

Ja som v lete 2023 podával cez právnika Ústavnú stažnosť na urýchlenosť konania súdov vo väzobných konaniach. 

Kedže vo väzobných veciach sa musí konať urýchlene a o žiadosti na prepustenie musí  súd rozhodnúť prednostne a podľa samotného ústavného súdu, ktorý to uviedol v mnohých nálezoch, takže súd musí konať len urýchlene. 

Mne rozhodovali OS PP a o stažnosti KS PO viac ako 68 dní a týždeň pred podaním mojej  ústavnej stažnosti pustil Ústavný súd obvineného, čo mu súdy rohodovali 62 dní. Takže to bola opodstatnená stažnosť a ja som sa už videl doma.

Ústavný súd mne moju stažnosť odmietol…

Čo senát, to iné rozhodnutie. 

Známemu Ústavný súd rozhodoval v jeho väzobnej veci ,,urýchlene,, a to 9 mesiacov.

Takže je na mieste otázka: ,,Ústavnosti Ústavneho súdu’? ‘‘.

T.U.

Súvisiace príspevky
Aktuálne témyKrimiNajčítanejšiePolitikaX-Nezaradené

komentár:

2 Minút čítania
Posledné obdobie dosť rezonuje prepustenie JUDr. Dušana Kováčika.  Nedá mi nereagovať na túto tému. Nechcem tu riešiť vinu či nevinu Dušana Kováčika,…
Aktuálne témyAplikáciaKrimiNajčítanejšieRozhovoryX-Nezaradené

Komentár:

3 Minút čítania
Ústavý súd vo viacerých svojich nálezoch upozorňuje, že  pri trestných konaniach sa nemôže chrániť záujem a majetok jednotlivca na úkor záujmu iného…
KrimiNajčítanejšiePolitikaRozhovorySlovenskoX-Nezaradené

Komentár

4 Minút čítania
V tomto článku sa budem venovať ako prebieha ,,zatknutie,, alebo obmedzenie osobnej slobody.  Dňa 23.03.2023 som sa ráno vybral do banky a…